poniedziałek, 29 lutego 2016

Dlaczego systematyczne oszczędzanie jest takie ważne?

Pisałem już o tym jak ważne w finansach osobistych jest dążenie do tego aby generować co miesiąc regularne nadwyżki finansowe. Mogą to być nie wielkie kwoty, ale ważne jest aby pojawiały się w naszym domowym budżecie regularnie. Dlaczego? Dlatego, że drugim elementem jest systematyczne odkładanie tych kwot. Ważne jest abyśmy wyrobili sobie nawyk systematycznego oszczędzania.

Dlaczego systematyczne odkładanie oszczędności jest tak istotne? Dlatego, że nawet mała kwota odkładana regularnie utworzy solidną rezerwę, która pewnego dnia może uratować nas przed problemami finansowymi. 

Już niewielka kwota 50zł miesięcznie (niektórzy wydają więcej na papierosy), to po 10 miesiącach kwota 500zł. Ręka w górę, kto nie chciałby mieć takiej kwoty odłożonej? Po dwóch latach odkładania kwoty 50zł miesięcznie, uzbieramy 1200zł. 

Bardzo wiele osób, myśląc o odkładaniu niewielkich kwot macha ręką stwierdzając, że to nie ma sensu. Osoby, które nawet bez wielkich wyrzeczeń byłyby w stanie odłożyć 50zł czy 100zł co miesiąc, uznają, że to się na nic nie zda i lepiej te pieniądze wydać od razu. Nic bardziej mylnego. Odkładając 100zł miesięcznie po dwóch latach mamy 2400zł - przy takich oszczędnościach nagle znikają już najbardziej trapiące nas problemy - nagła choroba, urwane koło w samochodzie czy awaria pralki. 

Dodatkowo odkładając regularnie zaczynamy panować nad naszymi wydatkami. Jesteśmy w stanie w sposób bardziej świadomy odnieść wartość doraźnej przyjemności, do naszych miesięcznych dochodów i naszych oszczędności. Dzięki temu nasze decyzje także stają się bardziej świadome finansowo.

Z premedytacją nie piszą tutaj także o procencie składanym. ma on oczywiście znaczenie przy odkładaniu przez długie lata, ale umówmy się - w dzisiejszych czasach stopy procentowe są tak niskie, że nie to powinno być dla nas motywacją. Motywacja powinna wypływać z chęci posiadania zaoszczędzonych pieniędzy, które można wydać w sposób świadomy i które w sytuacji awaryjnej są w stanie nam ułatwić rozwiązanie problemu.

2 komentarze:

  1. Systematyczność to klucz do sukcesu i nie tylko w oszczędzaniu.

    OdpowiedzUsuń
  2. na prawdę jest ciężko systematycznie oszczędzać

    OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.