poniedziałek, 22 lutego 2016

Na co zwracać uwagę zakładając lokatę bankową?

Ktoś dysponujący pewną sumą oszczędności, kto chciałby zdeponować je w banku na lokacie staje przed problemem wyboru. Mnogość dostępnych ofert jest często problematyczna, a szczegóły, na które należy zwrócić uwagę istotne, choć często zapisane małym drukiem. Na co więc zwrócić uwagę szukając, a potem zakładając lokatę bankową?

Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć dotyczy promocji. czy chcemy się bawić w korzystanie z lokat promocyjnych, czy też nie. rzecz w tym, że na lokatach promocyjnych (związanych z założeniem konta czy zdeponowaniem nowych środków) zawsze dostaniemy bardziej atrakcyjne odsetki. Niektóre warunki promocji są stosunkowo łatwe do spełnienia. Nie raz wystarczy, abyśmy byli nowym klientem a środki które wkładamy na depozyt także były nowe. Czasem jednakże, trzeba założyć w danym banku rachunek i tutaj powinniśmy się poważnie zastanowić czy chcemy. Czasem założenie takiego rachunku może nas nic nie kosztować, ale sprawdźmy dokładnie tabele opłat. Pamiętajmy też, że opłaty mogą w przyszłości wzrosnąć, za kartę do konta prawie zawsze trzeba płacić a procedura zamykania rachunku często trwa dłużej niż jego otwarcie.

Drugi element, na który powinniśmy zwrócić uwagę to termin na jaki chcemy zamrozić nasze środki. Generalnie każdy termin powyżej pół roku jest już długi, chyba że mamy absolutną pewność, że te pieniądze nie będą nam potrzebne. Pamiętajmy, że za zerwanie lokaty przed terminem (prawie) zawsze grozi utrata odsetek. W sytuacji kiedy spodziewamy się, że stopy procentowe będą spadać, warto jednakże rozważyć dłuższe terminy lokat niż w sytuacji kiedy spodziewamy się, że w przewidywalnej krótkiej przyszłości stopy wzrosną. Poza tym powinniśmy pamiętać, że część środków powinniśmy mieć bardziej płynne - włożenie wszystkiego na długoterminową lokatę powoduje, że nawet kiedy potrzebować będziemy niewielkiej kwoty będziemy stawać przed dylematem, czy zerwać całą.

Wiąże się to z trzecim elementem, czyli wysokością lokaty. Generalnie lepiej jest założyć kilka mniejszych lokat niż jedną dużą. W takiej sytuacji, kiedy mamy kilka małych lokat, zerwanie jednej z nich przed czasem powoduje, że tylko część odsetek zostanie stracona. Jest jeden wyjątek od tej reguły. Przy na prawdę dużych kwotach, powyżej stu tysięcy, czasem w niektórych bankach możemy liczyć na lepsze warunki lokaty. Wtedy warto się zastanowić, czy nie lepiej połączyć kilka lokat w jedną dużą.

Warto mieć przy tym na względzie także gwarancje Bankowego Funduszu gwarancyjnego, które w tym momencie wynoszą 100 tysięcy euro. Kwoty większe lepiej podzielić na lokaty w kilku bankach bo wtedy ryzyko perturbacji się rozkłada na kilka podmiotów. W żadnym zaś wypadku nie trzymajmy w jednym banku więcej niż limit gwarancji BFG. W razie upadłości banku wszystko ponad tę kwotę przepadnie (w uproszczeniu)- mamy to jak w banku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.