środa, 6 lipca 2016

Jakie lokaty w lipcu 2016?

Dotychczas zestawienia lokat prezentowałem na blogu Przegląd Finansowy, chciałbym je jednak przenieść tutaj jako bardziej praktyczne wskazówki, a na tamtym blogu prezentować mniej techniczne rozważania.

W tym miesiącu biorę więc pod uwagę lokaty, które możemy założyć w lipcu. Na pierwszy ogień weźmy te interesujące lokaty "promocyjne" wymagające zakładania konta albo wpłaty nowych środków:
 • Na 1 miesiąc mamy lokatę LOGujeszLOKujesz w Eurobanku na 3,5% dostępną po aktywacji aplikacji mobilnej,
 • na 2 miesiące Deutsche Bank proponuje 5% na db Lok@cie dla nowych klientów, 
 • także na 2 miesiące Alior Bank na lokacie promocyjnej proponuje 4% przy otwieraniu rachunku,
 • Getin Bank i Noble Bank proponują na lokacie mobilnej 3% na 2 miesiące,
 • z kolei na 3miesiące liderem jest Lokata Happy od Idea Banku na 4% dla nowych klientów, 
 • mBank proponuje także 3,5% na 3 miesiące klientom otwierającym konto osobiste,
 • Millenium daje 3,25% na lokacie mobilnej na 3 miesiące, 
 • BGŻoptima proponuje 3% na 3 miesiące na Lokacie bezkarnej przy otwieraniu konta.
Na dłuższe terminy oprocentowanie wyższe nie jest.

Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę tylko lokaty w których nie ma żadnych wymagań co do nowych środków albo nowych klientów - tak zwane "bez haczyków" to oprocentowanie maksymalne na jakie możemy liczyć to 3% na lokacie rentierskiej w Noble Banku na 36 miesięcy powyżej 150 tyś złotych, albo na standardowej lokacie w T-Mobile Usługi Bankowe też na 36 miesięcy. Nie sądze jednak aby w obecnej sytuacji rynkowej zamrażanie pieniędzy na tak długo było rozsądnym pomysłem. Biorąc pod uwagę lokaty max 6 miesięczne to najwięcej możemy dostać na e-lokatach w Getin Banku czy Noble Banku 2,3%. jest jeszcze Lokata Fair Play w Idea Banku na 2,25%.

Przy mniejszych kwotach należy sobie przy tym zadać pytanie czy opłaca nam się tracić czas na szukanie lepszego oprocentowania. Weźmy na przykład lokatę na 10 tysięcy złotych na 3 miesiące. jeśli znajdziemy oprocentowanie o 0,5% lepsze to jaką nam to da różnicę "na rękę"? Policzmy 10.000zł x 0,5% x 1/2 x 0,81 czyli pół procent rocznie na pół roku i po odjęciu 19% "podatku Belki", to daje 20,25zł tyle więcej jesteśmy w stanie zarobić. Dla lokaty 1000zł to już jest tylko 2 zł różnicy. Sami sobie musimy odpowiedzieć na pytanie czy poświęcanie godziny czasu na szukanie, kombinowanie i zakładanie lokaty w innym banku jest warte tych pieniędzy.
Omówienie lokat dostępnych w bankach w lipcu 2016
Omawianie problemów ekonomicznych wyłożonych językiem prostym i zdroworozsądkowym pozwala na ich łatwiejsza analizę i zrozumienie. Zaletą tej książki jest także co do zasady pewna neutralność względem różnych teorii ekonomicznych. No może poza jedynie ortodoksyjnym wyznawaniem zasady, że jedynie wolny rynek pozwala na optymalną alokację
Lokaty w lipcu 2016
Date published: 07/06/2016
5

2 komentarze:

 1. Bgż optima deklasująca - 2,5% na 3 miesiące, pozostało na ten moment 1400 lokat.
  https://www.bgzoptima.pl/lokaty/lokata-deklasujaca

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się Twój blog i uważam , że są tu bardzo interesujące artykuły. Mam nadzieję , że dalej będziesz pisać , pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.