poniedziałek, 11 lipca 2016

Co to jest dochód pasywny?

Idea posiadania źródła dochodu, który "sam się robi" jest bardzo nęcąca. Każdy z nas chciałby być właścicielem mniejszej lub większej maszynki robiącej pieniądza w taki sposób, aby naszą jedyną pracą było udawanie się w regularnych odstępach do bankomatu. 

Idea ideą, ale prosimy o konkrety. Proszę bardzo. Dochodem pasywnym nazywamy takie źródło dochodu, które nie wymaga naszego zaangażowania na bieżąco. Innymi słowy jest to inwestycja, którą poczyniliśmy w przeszłości, która przynosi regularny zwrot, albo raz stworzone przedsięwzięcie biznesowe, które bez naszego bieżącego udziału generuje jakieś przychody.

Rzecz w tym, że idealnie pasywnych źródeł dochodu tak na prawdę nie ma. Każde jedno jakie znam w jakimś stopniu jednak wymaga doglądania interesu. Nie zmienia to faktu, że znacznie mniej pracy angażuje takie dajmy na to mieszkanie na wynajem czy sprawnie zorganizowana zautomatyzowana strona internetowa zarabiająca na reklamach niż praca na etacie.

Co może być źródłem dochodu pasywnego? Podzieliłbym na dwa rodzaje: inwestycje i przedsięwzięcia własne. Inwestycje to coś co wynika z włożonego kapitału. Przykładowo mieszkanie na wynajem jest inwestycją, która przyniesie nam pasywny dochód. Wymaga włożenia na wejściu dużego kapitału. Inwestycją przynoszącą pasywny dochód może być lokata rentierska czy kapitał zainwestowany w akcje jakiegoś przedsiębiorstwa, które płaci regularne dywidendy.

Innym rodzajem dochodu pasywnego są przedsięwzięcia, które tworzymy sami. Kapitałem, który w tym wypadku inwestujemy jest nasz czas i umiejętności. Możemy stworzyć i wypromować serwis internetowy, który będzie przynosił dochody przy naszym niewielkim zaangażowaniu. Nie mówię, że to łatwe, ani że wymaga małych nakładów pracy - mówię jedynie, że jest to możliwe. Możemy napisać książkę, która będzie się sprzedawać i przyniesie nam jakieś dochody z praw autorskich. Możemy wymyślić jakąś nową technologię, opatentować ją i zarabiać na prawach do wykorzystania patentu.

Powiecie, że to wszystko trudne, skomplikowane, kapitałochłonne i czasochłonne... Cóż, nikt nie powiedział, że cieszenie się regularnymi przychodami bez bieżącego angażowania się w pracę przychodzi samo i bez wysiłku.


3 komentarze:

  1. Inwestowanie w nieruchomości nie musi wymagać dużego wkładu finansowego. Czasem nawet wgl nie wymaga jakiegokolwiek wkładu finansowego ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fakt, trudno jest znaleźć idealne źródło pasywnego dochodu. Nawet wymienione przez ciebie pozycje (mieszkanie na wynajem i strona internetowa) wymagają jednak pewnej uwagi i nadzoru.

    OdpowiedzUsuń
  3. no cóż, nie ma darmowego lunchu, ale można opracować mechanizm generowania dochodu, który nie będzie wymagał wiele obsługi

    OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.