poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Co to jest procent składany?

Procent składany jest czymś co powinno być bliskie każdemu oszczędzającemu. Ta zasada matematyczna polega na tym, że w każdym kolejnym okresie odsetki naliczane są od kapitału, oraz od odsetek naliczonych w okresach poprzednich. Jednym słowem odsetki się kapitalizują. Zasada ta działa w obie strony - jest to sprzężenie zwrotne wzmacniające oszczędności ale też wzmacniające spiralę długów. 

Moc procentu składanego ujawnia się w sytuacjach kiedy stopy procentowe są wyższe niż obecnie. Przyjmując jednak umownie, że oprocentowanie lokat wynosi 3% to możemy zrobić następujące porównanie odsetek bez procentu składanego i z procentem składanym po 10 latach oszczędzania.

Przyjmijmy, że wkładamy na 10 letnią lokatę 1000zł i nic z nią nie robimy. W wariancie pierwszym odsetki się nie kapitalizują, w wariancie drugim się kapitalizują. Pomijam opodatkowanie odsetek.


Kwota odsetek, które kumulowały się w przypadku procentu składanego jest zatem zauważalnie większa. Będzie ona tym wyższa im wyższa stopa procentowa (po odjęciu podatku "Belki"). Analogicznie będzie rosła spirala długów, które pozostawione będą same sobie - długi jednak narastać będą szybciej bo stopy oprocentowania długu są wyższe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.