czwartek, 19 marca 2020

To będzie rzeź - APEL

Nie minął jeszcze cały tydzień kwarantanny kiedy zamknięta jest większość lokali, restauracji, czy małych zakładów usługowych. Jeszcze możemy wychodzić z domów, a już wydaje mi się, że skala ograniczeń w biznesie dla małych przedsiębiorców, którzy prowadzą kwiaciarnię, kawiarnię czy mały sklep będzie trudna do udźwignięcia. Obawiam się, że dla wielu takich małych biznesów, będzie to po prostu rzeź. Obawiam się, że najgorzej będą miały małe klimatyczne lokale, kawiarnie i sklepiki w turystycznych zakątkach miast takich jak Kraków, Gdańsk czy poznań, gdzie teraz żaden klient turysta czy nie turysta nie zawitał od tygodnia. Nie wiadomo jak to dług potrwa, a dla niektórych będzie katastrofa bo jak zapłacić czynsz (który w turystycznym starym centrum miasta) może być horrendalny? Obawiam się, że wiele takich punktów nie przetrwa.

Mam w związku z tym apel do właścicieli kamienic. Zastanówcie się z czego będziecie żyć po kryzysie, jeśli wokół co drugi lokal będzie zabity dechami. Żaden turysta nie przyjdzie na pustą ulicę gdzie będą straszyć zamknięte knajpy i upadłe sklepy. Żaden nowy przedsiębiorca nie otworzy u was biznesu na takiej ulicy przez którą przetoczy się tajfun upadłości w związku z kryzysem. Pomyślcie długofalowo, pomóżcie przetrwać waszym najemcom i obniżcie albo odroczcie im przynajmniej czynsze. Oni nie mają ich teraz z czego płacić i jeśli upadną to na ich miejsce prędko nie wprowadzą się nowi. Po zarazie gospodarka siądzie i jeśli chcecie mieć jakiekolwiek dochody to weźcie na siebie część strat. W przeciwnym razie stracicie nie tylko przyszłe czynsze, ale i wartość nieruchomości. nie łudźcie się, że będzie inaczej!

Apel także do klientów. Pomóżcie tym biznesom przetrwać. Zrzućcie się, kupcie u nich, zamówcie coś więcej. Na portalach społecznościowych pojawiają się zrzutki na pomoc takim biznesom. Pomóżcie, bo nie będziecie mieli miejsca do wypicia kawy czy kupienia kwiatów.

Udostępniajcie ten apel. Proszę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.