piątek, 13 marca 2020

Ludzie rzucili się na bankomaty

Mamy sytuację kryzysową, jest to obiektywny fakt. Jednym ze zjawisk, które następuje w takich sytuacjach jest powrót do gotówki. Ludzie (czasem zasadnie, czasem nie) boją się, że pozostaną bez dostępu do swoich pieniędzy, wypłacają więc gotówkę z banków i bankomatów.

Taka sytuacja ma miejsce teraz. Zauważyłem, że już w niektórych bankomatach zabrakło pieniędzy. Możemy się spodziewać, że pomimo zapewnień NBP do końca dnia w niedzielę zabraknie praktycznie w większości. Skąd taki wniosek? Opowiem Wam pewną historię. jest to historyjka o ręczniku...

Otóż wiele lat tamu wybrałem się, jeszcze za czasów studenckich na wakacje. Miejscowość wybitnie turystyczna, mnóstwo ludzi nad morzem, szczyt sezonu. Niedziela... Mieliśmy niewiele, ale starczało. Wtedy 20zł wystarczało na dzienne wyżywienie dla dwóch osób. Nadmienię, że było to jeszcze przed czasami kiedy wszędzie można zapłacić zbliżeniowo kartą.

Takim oto sposobem w niedzielne popołudnie spacerując po nadmorskiej promenadzie postanowiliśmy kupić sobie ręcznik. ręcznik kosztował równe dwie dychy. Ręcznik kupiony, trzeba zatem udać się uzupełnić zapasy gotówki. Tego popołudnia odkryliśmy kilka ciekawych faktów:
1. w rzeczonej miejscowości turystycznej znajdowały się dwa bankomaty (zawiodło rozpoznanie operacyjne przed akcją)
2. w rzeczonej miejscowości turystycznej w niedzielę o 15.00 bankomaty są puste (zawiodło planowanie taktyczne)
3. w portfelu mamy 60 groszy (zawiodło planowanie strategiczne)
4. 60 gorszy starcza na bułkę (nie umrzemy z głodu do rana w poniedziałek)

Finalnie okazało się, że pierwsze dostawy gotówki do bankomatów pojawiły się w poniedziałek koło jedenastej. Fakt ten uzmysłowił nam, że:
a) na jednej bułce dwie osoby przeżyją przez 20 godzin
b) ręcznikiem nie da się najeść

Wnioski z tego są następujące - zawsze lepiej mieć w zanadrzu pewną rezerwę gotówki i nie drenować się z niej do zera. 

Na podstawie tej historii przewiduje, że może być sytuacja, że w weekend nie wypłacimy z bankomatów gotówki. Pewnie zostanie ona uzupełniona w poniedziałek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.