środa, 20 grudnia 2017

Dwie bardzo ważne rzeczy o oszczędzaniu

Ten blog zaczął się dlatego, że postanowiłem w prostych słowach pisać o podstawowych rzeczach związanych z osobistymi finansami. Wydaje mi się, że nigdy nie jest dość przypominania fundamentalnych praw, które odróżniają ludzi bogatych od biednych. Jedną z tych fundamentalnych zasad jest ta, która mówi o tym aby wydawać mniej niż się zarabia. 
Teoretycznie jest to oczywista oczywistość, ale czytając czasem raporty o zadłużaniu się społeczeństw mam wrażenie, że świadomość faktu, że życie ponad stan nic dobrego nie przynosi, jest niestety zanikająca.

Rzeczywistość jest tymczasem brutalna. Nie można po prostu wydawać więcej niż się zarabia bo popadnie się w spiralę długów. Pieniądze nie wezmą się znikąd i czymś tę lukę wydatkową trzeba będzie pokryć. Jednocześnie wydając tyle ile zarobimy pozbawiamy się możliwości oszczędzania. Każdy chyba zgodzi się ze mną, że oszczędności lepiej mieć niż ich nie mieć, a jeszcze lepiej mieć oszczędności niż długi. Jeżeli zaś w długim terminie będziemy generować takie niewielkie nadwyżki regularnie to po pewnym czasie uzbiera się z nich pewna sum, która zapewni nam poczucie bezpieczeństwa.

Dlaczego systematyczne odkładanie jest tak istotne? Otóż nawet mała kwota odkładana regularnie utworzy solidną rezerwę, która pewnego dnia może uratować nas przed problemami. Wydawać by się mogło, że odkładanie niewielkich kwot nie ma sensu, ale... odłożone 50zł miesięcznie to po 10 miesiącach już jest 500zł. odkładając 500zł na miesiąc po nie całym roku mamy około 5 tysięcy.

Warto zatem czasem zadać sobie pytanie czy kupno danej rzeczy, czy zachcianki czy używki jest nam w danej chwili niezbędnie potrzebne. Przykładowo człowiek wypalający dziennie paczkę papierosów, jest w stanie odłożyć w miesiącu około 450zł - czy to mało? Warto sobie zadać to pytanie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.