czwartek, 31 sierpnia 2017

Kredyty Polaków

Ukazały się niedawno dosyć ciekawe dane dotyczące zadłużenia Polaków. Z raportu "InfoKredyt" przygotowanego przez ZBP, wynika, że 15,3 mln Polaków posiada kredyt, a średnie zadłużenie wynosi 38 tysięcy zł.

W tych liczbach, 8,3 mln osób posiada kredyt konsumpcyjny, 4,3 mln kartę kredytową (sadzę, że liczą tu kartę niezależnie od poziomu wykorzystanego salda), a kredyt mieszkaniowy 2,05 mln osób. Mam pewne wątpliwości co do tych danych, bo przecież jedna osoba może posiadać kilka kredytów, a te liczby się trochę nie sumują.

Interesujące są trendy wartościowe. Względem 2015 roku zadłużenie łączne wzrosło o 5%, przy czym wartość kredytów konsumpcyjnych o 2%.

Interesujący jest też wpływ 500+, z innego raportu przygotowanego przez BIG InfoMonitor wynika, że wielu ankietowanych otrzymujących 500+ spłaciło (częściowo lub całkowicie) dzięki temu swoje długi. Bardzo wielu też przyznało, że dzięki temu nie musiało zapożyczać się w banku czy firmie pożyczkowej - pojawiły się zatem oszczędności.

Wydaje mi się, że interesujące będzie śledzenie tych trendów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.