poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Jakie lokaty bankowe w kwietniu 2017 - porównanie

Inflacja wzrasta, co zaczął dostrzegać także NBP. Jenak stopy procentowe nie rosną. Sprawdzimy zaraz jakie banki proponują lokaty, ale szczerze mówiąc nie mam specjalnych oczekiwań. 

Projekcja inflacji NBP. Źródło NBP

Przy obecnych poziomach inflacji i projekcjach na przyszłość w okolicach 2% aby jakakolwiek lokata miała sens wypadałoby aby odsetki wynosiły przynajmniej 2,7% brutto co po odjęciu "podatku belki" da ledwo 2,187%. Czy są w ogóle takie lokaty? 

Biorąc pod uwagę powyższe uznałem, że lokat na mniej niż 2,7% brutto w ogóle nie będę ujmował w zestawieniu bo szkoda czasu na produkty, na których oszczędzający będzie realnie tracił.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę lokaty na start, na nowe środki, promocyjne i inne z haczykami czy dowiązanym kontem osobistym to wygląda to następująco:
  • podobnie jak miesiąc temu cztery banki proponują stawkę 4% - są to: Nest Bank na "Lokacie Witaj" na 3 miesiące i Plus Bank też na trzy miesiące przy "Lokacie na start" dla nowych klientów; zaś na dwa miesiące Alior przy lokacie promocyjnej otwieranej do nowego rachunku oraz Idea Bank (Lokata Happy na 2m) dla nowych klientów;
  • Poziom 3,5% także oferują:  Eurobank na 1 miesiąc, Plus bank na 2 miesiące, mBank na 3 miesiące i Idea Bank także na 3 miesiące - czyli tu praktycznie nic się nie zmieniło;
  • 3% na lokacie dają: Plus Bank na 1 miesiąc, Idea Bank na 1 miesiąc, Getin i Noble bank na 2 miesiące, Idea Bank na "Lokacie Happy Plus" od 10 tyś do 100 tyś zł na 3 miesiące oraz BGŻoptima na 3 miesiące;
  • 2,95%-2,85% dostaniemy w Eurobanku na 36 i 24 miesiące jeśli mamy tam konto;
  • 2,75% na analogicznych warunkach w Toyota banku na 36 miesięcy.
Lokaty standardowe bez konieczności posiadania konta czy bez haczyków i promocji, które mają ponad 2,7% mają w swojej ofercie:
  • T-mobile Usługi Bankowe: 3% na 36m, 2,95% na 24m
  • Idea Bank: 2,75% na 36m, 2,7% na 24m (lub w innym wariancie na 36m),
  • Toyota Bank: 2,7% na 36m.
 Co, zatem zrobić jeżeli chcemy najmniej stracić w krótkim terminie? 
  • najlepsza standardowa lokata na 3 miesiące jest w Getin/Noble i jest oprocentowana na 1,85%
  • najlepsza standardowa lokata na 6 miesięcy jest zaś w Idea Banku na 2%
Może zatem konto oszczędnościowe?
Jeżeli nie chcemy bawić się w promocje to najlepiej oprocentowane w tym momencie jest konto hybrydowe w Toyota Banku - 2% w skali roku.

Gdybyśmy jednak chcieli skorzystać z promocji to wyciągniemy 2,5% w Millenium albo w Getin Banku jeśli założymy tam konto osobiste. Należy jednak pamiętać, że promocyjne oprocentowanie obowiązuje tylko czasowo.

Nasuwają się wnioski, że parkowanie pieniędzy a bankach się nie opłaca. Dla małych kwot nie ma to specjalnego znaczenia. Z resztą odsetki od małych kwot też nie mają znaczenia i czasem warto jest mieć płynność finansową zamiast zamrażać pieniądze na lokatach. Dla dużych kwot niestety jest problem. Banki chętnie przygarną je na dłużej (dwa, trzy lata), ale wtedy stopy mogą być wyższe i też będziemy tracić. Nie ma tu dobrego rozwiązania - przecież nie da się skakać bez końca po bankowych promocjach, to bez sensu. Z resztą, prędzej czy później skończy się tym, że w każdym banku już będziemy mieli konta czy jakąś lokatę promocyjną już wykorzystamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.