poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Jak zabezpieczyć swoje dane przed wzięciem na nie kredytu?

Ostatnio coraz częstsze zdarzają się przypadki wyłudzenia pożyczek na skradzione dane osobowe. Proceder polega na tym, że np. na skradziony dowód, albo wręcz na podrobiony dowód wypełniony danymi osobowymi ofiary, zaciągana jest pożyczka w tej czy innej firmie oferującej chwilówki. 

Jeżeli zdecydowanie wiemy, że nie będziemy chcieli wziąć żadnej tego typu pożyczki, istnieje sposób aby się nad tym zabezpieczyć. Niedawno powstała inicjatywa uruchomiona przez firmę CRIF Services Sp. z o.o. prowadzącą portal bezpiecznypesel.pl we współpracy ze Związkiem Firm Pożyczkowych. 

Idea polega w dużym skrócie na tym, że możemy zastrzec w takiej bazie nasz sprzeciw do zaciągania pożyczek, a firmy sprawdziwszy w niej, gdyby natknęły się na nasze dane będą wiedziały, że ktoś próbuje dokonać wyłudzenia. Wpisanie swoich danych na portalu powoduje, że użytkownicy systemu CreditCheck są poinformowani, że nie planujemy zaciągania pożyczki być może pozwoli zapobiec oszustwom i wyłudzeniom.

Jak zastrzec swoje dane?
Trzeba wypełnić formularz internetowy i wysłać skan dowodu. Następnie firma dokona telefonicznego potwierdzenia naszej tożsamości i zastrzeżenia, kontaktując się na numer telefonu podany w formularzu. Nie trzeba zatem wysyłać pocztą żadnych dokumentów. Odwołanie zastrzeżenia naszych danych odbywa się analogicznie.

Idea szczytna, zobaczymy jak zadziała w praktyce. Uda się to osiągnąć tylko jeżeli rzeczywiście większość, albo wszystkie firmy pożyczkowe będą z tej bazy korzystać. Skoro jednak jest ona dla użytkownika darmowa, to one by musiały ponieść koszty jej utrzymania. Opłaci im się to pod warunkiem,że korzyści (zablokowanie potencjalnych strat) przewyższą te koszty.

2 komentarze:

  1. Wpisać dane i wysłać skan dowodu? Hmm to chyba mija się z celem...
    Lepiej wykupić alert w BIKu, powiadomienie sms, że ktoś właśnie sprawdził nasz BIK. Większość firm pożyczkowych zaczęła współpracę z BIKiem więc ma to większy sens...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja założyłem sobie konto w BIK i uaktywniłem funkcję alerty BIK. Dzięki temu dostaję informację jak tylko pada jakieś zapytanie do BIKu np.przy składaniu wniosku o kredyt, zwiększenie limitu w rachunku itp.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.