poniedziałek, 9 stycznia 2017

Jakie lokaty bankowe w styczniu 2017?

Na horyzoncie naszej gospodarki z jednej strony pojawia się koniec deflacji, a z drugiej spowolnienie gospodarcze. Co w tej sytuacji zrobi Rada Polityki Pieniężnej? Na razie pozostawia stopy bez zmian, nie drgnęły one od marca 2015 roku. Większość ekonomistów przewiduje, że także w 2017 roku pozostanie tak samo. Spowolnienie gospodarcze musiałoby się okazać większe i bardziej długotrwałe aby RPP obniżyła stopy, jednocześnie podniesienie ich groziłoby stłamszeniem nadchodzących nadziei na wzrost.

Na tym tle trudno spodziewać się aby oferta lokat mogła być jakaś wyjątkowa. Mieliśmy wprawdzie przez okres świąteczno-noworoczny chwile ekscytacji kiedy pojawiały się krótko trwające promocje, takie jak lokaty w neoBanku. Były to jednak efemerydy, które szybko zgasły.

Co więc banki proponują aktualnie w ofercie? Przypominam, że poniższe zestawienie jest wyjątkowo subiektywne, w pierwszej kolejności biorę pod uwagę lokaty na krótki termin nie dłuższy niż rok, w drugiej kolejności zwracam uwagę na oprocentowanie. Nie lubię ofert wiązanych i tymczasowych promocji. Wychodzę z założenia, że liczba klientów, którzy mogą skorzystać jeszcze z promocji jest coraz bardziej ograniczona. Owszem pokazuję na blogu "lokaty z haczykami" ale to trochę z konieczności niż z przyjemności, niestety w większości przypadków są one ograniczone czasowo, liczbowo lub kwotowo. Zobaczmy jednak co w nich piszczy:
 • 4% proponuje w promocji Alior Bank na "lokacie powitalnej" na 2miesiące (trzeba otworzyć konto), na taki sam termin i procent ofertę ma Idea Bank na 2 miesiące na "Lokacie Happy" (dla nowych klientów), Nest Bank na lokacie "Witaj" na 3 miesiące także daje 4% (konieczne założenie konta dla nowych klientów), 
 • 3,5% na 1 miesiąc możemy założyć w Eurobanku na 1 miesiąc na "lokacie LOGujesz-LOKujesz" (konieczne posiadanie konta i aktywacja aplikacji mobilnej), na 1 miesiąc albo na 3 miesiące na ten sam procent założymy lokatę w Idea Banku  (inna wersja "Lokaty Happy"), w mBanku założymy taką lokatę tylko na na 3 miesiące "Lokata 3,5% dla nowych klientów" (otwierając konto osobiste),
 • Reszta lokat promocyjnych jest na 3% lub mniej, warte zauważenia jest obniżenie oprocentowania "Lokaty bezkarnej" na 3 miesiące w BGŻOptima, później mamy niezmienną ofertę w Getin/Noble Banku na 2miesiące ("Lokata Mobilna"), w Banku Millenium na 3 miesiące "Lokata Mobilna (promocja 360)", w Idea Banku -  "Lokata Happy Plus"
Z zestawienia wypadł  Plus Bank 

To się aż nudno czyta i pisze, ale znowu poza drobnymi zmianami w stosunku do poprzedniego miesiąca nic praktycznie się nie zmieniło.

W ofercie lokat bez haczyków, promocji, czy ofert wiązanych mamy w zakresie lokat długoterminowych (dwa lata i dłużej):
 •  3% na 36 miesięcy w Tmobile Usługi Bankowe,
 •  2,95% także w Tmobile Usługi Bankowe na 24 miesiące,
 • także 2,95% w Eurobanku na 36 miesięcy dla posiadaczy konta przy kwocie >10 tyś zł (dla mniejszej kwoty oprocentowanie wynosi 2,85%), 
 • 2,85% w Eurobanku na 24 miesiące dla posiadaczy konta dla kwoty >10 tyś zł (dla mniejszej kwoty oprocentowanie wynosi 2,75%), 
 • 2,8% w Credit Agricole na 36 miesięcy dla posiadaczy konta,
 • 2,75% daje Idea Bank na lokacie na 24 miesiące i na 36 miesięcy,
 • 2,7% daje Toyota Bank na 36 miesięcy, 
 • 2,6% daje Noble Bank na 36 miesięcy.
Przy okazji warto wspomnieć o promocji oprocentowania na koncie oszczędnościowym w Millenium wynoszącej 2,7% - może się okazać, że nie warto zakładać lokat skoro na koncie oszczędnościowym jest tyle samo - pytanie tylko ile trwa taka promocja (nie sprawdzałem).

Na lokatach od miesiąca do 1 roku mamy następujące opcje (tutaj pospadało z tego co widzę):
 • 2,2% w Idea Banku na 7,miesięcy,
 • 2,15% w Idea Banku na 12 miesięcy,
 • 2,1% w Idea Banku na 6 i 9  miesięcy
 • 2,05% w Getinie na 12 miesięcy (e-lokata Progresywna).
Reszta jest na 2% i mniej.

Wygląda na to, że lepiej jest rzeczywiście założyć jakieś konto oszczędnościowe, ale o tym napiszę chyba w osobnym wpisie.

1 komentarz:

 1. Lokaty lokatami ale z własnej perspektywy zauważyłem że lepiej jest po prostu zainwestować w obcą walutę (ostatnio dolar pokazuje klasę) i spokojnie poczekać. Można uzyskać lepsze zyski niż na lokacie i cały czas mamy dostęp do naszych funduszy

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.