poniedziałek, 20 czerwca 2016

Zakup waluty w kantorach internetowych, oszczędność i wygoda.

Od kilku lat na naszym rynku finansowym rozgościły się wirtualne kantory. Działające zupełnie online przybytki oferują możliwość wymiany walut np. na potrzeby spłaty kredytu we frankach czy euro. Oferowane przez nie kursy są często korzystniejsze niż w tradycyjnych kantorach, przez co korzystają z ich usług także osoby wybierające się za granicę. Także firmy często wymieniają walutę korzystając z możliwości jakie daje negocjowanie kursów. W końcu osoby, które przysyłają z zagranicy pieniądze także korzystają z kantorów online po to aby wymienić walutę na złotówki.

Dlaczego kantory internetowe tak się rozgościły w naszym kraju? Była to przede wszystkim odpowiedź na potrzeby rzeszy spłacających kredyty walutowe. Problem polegał na tym, że banki uczyniły sobie z e spreadów walutowych dodatkowe źródło bardzo przyzwoitego (albo i nieprzyzwoitego - zależy jak na to patrzeć) zarobku. Podnosiło to koszty zakupu walut dla wszystkich spłacających kredyt. Kiedy tylko pojawiła się możliwość spłacania kredytu w walucie to klienci chętnie zaczęli z niej korzystać kupując franki czy euro właśnie w kantorach online.W tym momencie rynek kantorów podzielić można na kilka grup serwisów. Pierwsze to przybudówki banków. Wszak banki kiedy zobaczyły jak biznes na wymianie walut robią prywatni przedsiębiorcy same zapragnęły utrzymać się w interesie tworząc różne kantorowe serwisy. Drugiego rodzaju są kantory online działające na takiej zasadzie jak kantor tradycyjny. Logujemy się, przelewamy złotówki, wymieniamy walutę i zwrotnie otrzymujemy przelew walutowy. Trzeci rodzaj to coś w rodzaju giełdy między chętnymi do sprzedaży i chętnymi do zakupu. czwarty rodzaj pozwala łączyć swoje zlecenia zakupu walut z innymi użytkownikami co miałoby pozwolić taniej kupić waluty na rynku międzybankowym.

Każdy może znaleźć ofertę zaspokajającą jego konkretną potrzebę. Co więcej, ponieważ rynek się trochę nasycił to niektóre firmy walcząc o klienta oferują dodatkowe usługi. A to są to karty walutowe, a to są to przekazy pieniężne za granicę albo z zagranicy do kraju. To jest odpowiedź na zapotrzebowanie, które wyszło już poza pierwotną konieczność spłaty kredytów walutowych.

W tej konstelacji różnych opcji pojawia się problem wyboru. Pierwotnie kryterium wyboru kantoru była wysokość spreadu i obsługiwane banki. Nie każdy kantor przelewał do dowolnego banku bez opłat. Teraz w zasadzie różnice w spreadach nie maja już takiego znaczenia, a znacznie bardziej istotne są dodatkowe usługi i wygoda korzystania a także wiarygodność i bezpieczeństwo transakcji. Z pomocą przychodzi szereg serwisów internetowych pozwalających porównać kantory względem różnych kryteriów.

Zainteresowanych odsyłam do listy kantorów internetowych na moim drugim blogu. Znajdziecie tam linki do wielu różnych kantorów online a także linki do serwisów, które ułatwią wybór poprzez porównanie rynkowej oferty.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.