poniedziałek, 6 czerwca 2016

Dlaczego planowanie finansowe jest ważne?

Pytanie postawione w tytule wydaje się być naiwne, ale wiem, że wielu ludzi nie stosuje żadnego planowania finansowego i "żyje na żywioł" od "pierwszego do pierwszego". Warto tymczasem uświadomić sobie, że planowanie swoich finansów ma znaczenie, wydaje mi się nawet większe, kiedy mamy tych pieniędzy mniej. Chodzi właśnie o to aby uniknąć konieczności zaciągania ad hod pożyczki w banku kiedy zepsuje się nam jakiś sprzęt AGD.

Pewne zdarzenia życiowe są przewidywalne. Wiemy kiedy zaczyna się rok szkolny, wiemy kiedy są święta, wakacje czy urlop. Takie rzeczy należy koniecznie uwzględniać w swoim planie finansowym. Jeżeli na pół roku wcześniej zaczniemy odkładać pewne kwoty z przeznaczeniem na świąteczne zakupy czy szkolną wyprawkę, to unikniemy nerwów i niepewności w czasie kiedy pieniądze nam rzeczywiście będą potrzebne. Do tego nie trzeba stosować jakiś wymyślnych technik, wystarczy koperta, do której będziemy odkładali pewne kwoty z określonym przeznaczeniem. 

Planować można także wydatki na sytuacje, które są zupełnie losowe. Tak, przecież można utworzyć pewną pulę oszczędności np. na zakupy sprzętu AGD. Wiadomo wszak, że nic nie działa wiecznie, każde urządzenie elektryczne prędzej czy później osiągnie stan zużycia i trzeba będzie je wymienić. Wiedząc to tym powinniśmy odkładać na zakup nowych sprzętów wcześniej. Pozwoli nam to uniknąć kupowania na kredyt, który zazwyczaj znacząco podraża koszty zakupu.

1 komentarz:

  1. racja, bez planowania nie osiągniemy sukcesu w zarządzaniu naszymi pieniędzmi

    OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.