poniedziałek, 9 maja 2016

Umowa najmu mieszkania u notariusza

Znam sporo osób, które mają mieszkania na wynajem. Jednak mało która z tych osób wie, że zawierając umowę najmu można to zrobić w sposób, który zabezpieczy właściciela przed nierzetelnym najemcą. Jak? Od niedawna w polskim systemie prawnym istnieje coś takiego co nazywa się "umowa najmu okazjonalnego".

Z takiej umowy mogą skorzystać osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, które są właścicielami mieszkania (także spółdzielczego własnościowego). Elementem tej umowy jest kilka dokumentów, do podpisania których potrzebny będzie notariusz. Są to:
  • Oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym poddaje się on egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu użytkowego na podstawie umowy najmu w terminie wskazanym w żądaniu opuszczenia lokalu. 
  • Wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł on zamieszkać w przypadku egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. 
  • Oświadczenie właściciela lokalu lub posiadającej tytuł prawny do lokalu, w którym miałby zamieszkać eksmitowany, o wyrażeniu zgody na jego zamieszkanie (z tego co wyczytałem z podpisami notarialnie poświadczonymi).
Taka umowa może być zawarta na maksymalnie 10 lat. Co daje? Otóż wyłącza ochronę lokatorów przed eksmisją, co dla właściciela mieszkania może być bardzo ważne. W porównaniu  ze zwykłą umową najmu nie działają przepisy o ochronie lokatorów nakazujące zapewnienie lokalu socjalnego czy "okres ochronny" w zimie.

Wiadomo, że konieczność wskazania przez najemcę lokalu, do którego może się wyprowadzić jest uciążliwością. Wiadomo też, że uciążliwością jest konieczność zawarcia umowy u notariusza (nie jest to wszak takie drogie, z tego co czytałem to około 160-170zł). Jednak zalety dla właściciela mieszkania są niezaprzeczalne.

Z drugiej strony właściciele mieszkań chwalą sobie takie zawieranie umowy bo sama z siebie odstrasza potencjalnych cwaniaków, a takich przecież nie chcemy w naszym mieszkaniu.

Takie niestety mamy przepisy prawa, że zamiast uelastycznić rynek najmu likwidując ochronę lokatorów (co obniżyłoby czynsze i zwiększyło dostępność tanich mieszkań na wynajem) produkuje się w przepisach takie protezy.


------------------------------

W kontekście nieruchomości niejednokrotnie pada szereg pytań o księgi wieczyste, przykładowo jak ustalić numer księgi wieczystej znając adres - są na to sposoby, o których pisałem na moim drugim blogu i tamże wszystkich chętnych poszukania informacji odsyłam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.