poniedziałek, 28 marca 2016

Dlaczego warto mieć kilka kont bankowych?

Posiadanie kilku kont w różnych bankach ma moim zdaniem więcej zalet niż potencjalnych uciążliwości. Chciałbym pokrótce przedstawić dlaczego uważam, że lepiej mieć kilka kont bankowych.

Po pierwsze łatwiej nam zapanować nad finansami kiedy fizycznie odseparujemy pieniądze przeznaczone na różne cele. Można zarządzać w ten sposób budżetem za pomocą metody "słoikowej" albo "kopertowej", ale można także posłużyć się różnymi rachunkami bankowymi. Jeden z nich może nam służyć do bieżących wydatków na życie, drugi do gromadzenia podręcznych oszczędności a trzeci do wydatków "rozrywkowych". mamy wtedy kontrolę nad tym ile i na co przeznaczamy nasze pieniądze.

Druga zaleta posiadania kilku rachunków w kilku bankach to bezpieczeństwo związane z dostępem do pieniędzy. Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam, że nie zadziałała karta płatnicza? Warto w takiej sytuacji mieć alternatywę w postaci drugiej karty podpiętej do rachunku w innym banku. Prawdopodobieństwo, że obie karty przestaną działać jest znacznie mniejsze.

Trzecia kwestia jest związana z tym, że czasem serwisy internetowe banków odmawiają posłuszeństwa. Kiedy zdarzy się taka sytuacja to tracimy kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Czasami do takiej sytuacji dochodzi właśnie wtedy kiedy pilnie potrzebujemy zapłacić coś przelewem. Mając konto w innym banku likwidujemy to ryzyko.

Czwarta kwestia związana z bezpieczeństwem dotyczy ewentualnego bankructwa banku. Takie rzeczy się zdarzają. Oczywiście pieniądze w bankach są objęte systemem gwarancji BFG, ale odzyskanie ich wymaga przedsięwzięcia pewnych czynności i może zająć trochę czasu. Lepiej jest mieć wtedy dostęp do pozostałej części oszczędności w innym banku.

1 komentarz:

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.