czwartek, 15 września 2022

Inflacja w sierpniu znów większa - już 16,1%

 Jak żyć? Najbardziej w górę wg GUS poszły energia i żywność. Mamy więc inflację najwyższą od 25 lat. Oznacza to że żyje wśród nas pokolenie, które urodziło się już po czasach kiedy na bilbordach można było ujrzeć takie oto reklamy:


Aż się łezka w oku kręci. Sam pamiętam jak wtedy zakładałem konto. Efektywnie stopa procentowa była wtedy dodatnia i dawało się utrzymać jakoś wartość oszczędności, nie to co dziś.

Mamy bowiem realnie stratę na każdej lokacie bankowej. Rząd nie wyklucza "interwencji" aby banki podniosły oprocentowanie lokat, nikt jednak nie wie jak ta interwencja miałaby działać... Tymczasem NBP nie robi wiele (stopy już podnieśli i okazało się, że zaczynają zarzynać kredytobiorców) bojąc się zarżnąć gospodarkę zanim zabiją ją rosnące ceny energii.

W tym galimatiasie oszczędzający mają ból głowy, a ci co nie mieli oszczędności mają jeszcze większy.

Może w tym kontekście trzeba będzie sobie ponownie przypomnieć książkę "Kiedy pieniądz umiera" Adama Fergussona o hiperinflacji w republice Weimarskiej?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.