wtorek, 19 lipca 2022

Na jakie oprocentowanie można liczyć na lokatach i obligacjach?

Mamy inflację na poziomie 15,9%, na co mogą liczyć oszczędzający próbujący uratować swoje oszczędności przed stratą wartości?

Po raz pierwszy na lokatach pojawiło się oprocentowanie około 7%, najwięcej bo 7,2 można dostać na 1miesiąc w "Bank Nowy" czyli dawnym Podkarpackim Banku Spółdzielczym. Depozyt dotyczy wyłącznie nowych środków i  maksymalnie kwoty 10 tyś zł.

7% stało się powszechniejsze niż dotychczas, oferuje je osiem banków i kas np. Kasa Stefczyka na 3m, Nest Bank na nowe środki na 6 miesięcy, Toyota bank na 7 miesięcy, Credit Agricole czy Facto.

Okolice nie niższe niż 6,5% są już powszechne. Mają je w swojej ofercie Alior, millenium, Getin, czy Toyota Bank.

Ten ostatni ma w swojej ofercie jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie, jest to "indeksowane konto oszczędnościowe", oprocentowane aktualnie na 7,05%. Jest ono płatne, kosztuje 30zł, ale opłata jest zwracana do 10go następnego miesiąca jeśli nie zmniejszymy salda wypłacając coś z konta.

Jeżeli chodzi o obligacje skarbowe to w lipcu, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP o 0,75 pp., oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,00%, a 2-letnich 6,25%. Pozostałe oprocentowane są odpowiednio 6,00% dla 3-latek, 6,00% dla 4-latek oraz 6,25% dla 10-latek.

Oprocentowanie obligacji indeksowanych inflacją wynosi:

 • COI0726 - w pierwszym roku oszczędzania wynosi 6,00%, w kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,00%.
 • EDO0732 - w pierwszym roku oszczędzania wynosi 6,25%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,25%

 • ROS0728 - Rodzinne Obligacje Sześcioletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu Rodzina 500+, oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 6,20%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,50%.

 • ROD0734 - Rodzinne Obligacje Dwunastoletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu Rodzina 500+, ich oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 6,50%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,75%.

1 komentarz:

 1. Niestety ale nie ma obecnie co liczyć na wysokie oprocentowanie lokat oraz kont oszczędnościowych - na pewno nie w stosunku do inflacji, która jest bardzo wysoka. Stopy procentowe w ostatnich miesiącach zostały znacznie podniesione, z drugiej strony i tak są o wiele niższe niż aktualna inflacja.

  Osobiście część oszczędności odkładam na lokatach.

  Część oszczędności odkładam obecnie w obcych walutach.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.