środa, 21 kwietnia 2021

Co z likwidacją OFE?

 Koalicja rządząca nie może sama ze sobą dojść do porozumienia nad projektem likwidacji OFE. Przypomnijmy, że idea była taka aby pieniądze ze zlikwidowanych OFE przenieść domyślnie na quasi IKE+ potrącając przy tym 15% daninę. Jednocześnie dla zdeterminowanych byłaby zostawiona furtka pozostawienia pieniędzy w ZUS. 

Niejednokrotnie podnoszone były zarzuty, że cały projekt jest w oczywisty sposób opracowany na skrojenie Polaków poprzez zabranie im z góry 15% podatku na poczet przyszłej "nieopodatkowanej" emerytury z IKE+. Problem jednak w tym, ze kłamstwo ma krótkie nogi i zaczęło wyłazić zanim jeszcze projekt trafił pod obrady sejmu. Otóż. Nowy projekt Morawkieckiego, "Nowy ład" jak to zostało ładnie nazwane zakłada zwolnienie z podatku emerytur do jakiejś określonej kwoty, co w efekcie powoduje, że ci, którzy przenieśliby pieniądze do ZUS nie zapłaciliby w większości podatku od przyszłej emerytury. CI zaś, którzy podążając za propagandą rządu o "prywatyzacji oszczędności emerytalnych na IKE+ zostaliby w "opcji domyślnej" zostaliby ograbieni z 15% oszczędności, których prawdopodobnie nigdy by już nie byli w stanie do emerytury odrobić. 

15% w inwestycjach to sporo. 

Na czym stanie? Sam jestem ciekawy bo zaczyna się na prawdę robić interesująco, mając na uwadze, że w samej koalicji wychodzą na jaw spory co do kształtu tego projektu. Być może zostanie on (wraz z dobrostanem suwerena) przehandlowany w zamian za jakieś doraźne polityczne korzyści.

Cóż politycznie się ostatnio robi na blogu, nie sposób jednak odkleić debaty o systemie emerytalnym od polityki. Niestety.2 komentarze:

 1. Cóż, 15% to i tak mniej, niż 50%, które zabrał rząd PO/PSL pod przewodnictwem Tuska.

  Nie bronię PiS, ale pamiętam, że po tamtym ruchu Tuska było wiele komentarzy oceniających, że po takim ruchu „to jest koniec OFE”.

  OdpowiedzUsuń
 2. No to pozwolę sobie wypunktować niezrozumienie tematu.
  Rząd PO przeksięgował 50% na konto w ZUS.
  Rząd Pisu przeksięguje na IKE pozostałe 50% pomniejszone o 15% daninę z tego co zostało czyli realnie zostanie na IKE zaksięgowane 42,5% z całości środków zebranych w OFE przed reformą Tuska. Reszta, czyli 7,5% pójdzie się paść.
  Chyba, że ktoś wybierze ZUS to na konto w ZUS pójdzie całe pozostałe 50%.

  Czyli podsumowując. Tusk zabrał połowę tak, że w teorii coś zostało jako obietnica na papierze. Kaczyński z pozostałej połowy zabierze daninę w zamian za figę z makiem.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.