wtorek, 2 lipca 2019

Lipiec 2019

Inflacja w Polsce przyspieszyła do 2,6%, najwięcej od listopada 2012.Wzrost cen żywności osiągnął już poziom 5,7% rdr. Inflacja pierwszy raz od końcówki 2017 r. przebiła także cel inflacyjny NBP na poziomie 2,5%. Nieźle co? W temacie lokat nie chce mi się nic pisać bo generalnie nic się nie zmienia na plus, tzn polityka RPP zmierza do tego aby w Polsce były ujemne stopy realne. Tak więc polityka jest taka, że w bankach na lokatach nie ma być szans na pokonanie inflacji.

Jasne, że są jakieś tam pojedyncze lokaty na wyższy procent, ale to są lokaty promocyjne o ograniczonym czasie trwania, jednorazowe i z limitem kwoty. No ileż można o nich pisać. Po latach "wyjadania wisienek" kończy się to tym, że ma się konta promocyjne we wszystkich bankach.

Ja przewiduje, że inflacja nie spowolni. Będzie wysoka bo to jest na rękę politykom. Dewaluacja waluty sprawia, że 500+ jest mniej warte i stanowi mniejsze obciążenie dla budżetu. Można za to więcej ściągnąć z VAT, który jest naliczany od wyższych cen. Z kolei sam transfer 500+ do gospodarki zadziała na wzrost cen jak paliwo. Poza tym w krótszym terminie susza podwyższy jeszcze ceny żywności.

Transfery socjalne wyglądają fajnie, ale w dłuższej perspektywie inflacja je zje i generalnie tyle z nich zostanie co figa z makiem.

3 komentarze:

  1. Wzrost en żywnosci jest coraz bardziej odczuwalny. Przynajmniej ja go widzę sporządzając swój budżet. Dodatkowym czynnikiem na minus są właśnie niskie stopy procentowe na lokatach. Praktycznie nie chronią one przed inflacją. Trzeba wykombinować coś innego żeby nie być stratnym.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sądzę, że przy tak rozbuchanych świadczeniach socjalnych inflacja jest tak naprawdę ukrytym podatkiem. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że pośrednim celem owych świadczeń było uchronienie gospodarki przed ryzykiem stagflacji.

    OdpowiedzUsuń
  3. Cholera by wzięła ten poziom inflacji, którego nawet banki w lokatach nie uwzględniają...

    OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.