poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Do czego służy Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego?

Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z faktu, że otrzymywane w przyszłości emerytury będą skrajnie niskie (o ile w ogóle będą). Konieczne jest zatem odkładanie własnych oszczędności aby zabezpieczyć sobie przyszłość na starość. W celu zachęty podatkowej dla oszczędzania na emeryturę we własnym zakresie przewidziano w przepisach możliwość otwierania specjalnych form oszczędzania nazywanych Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Do czego służą i czym się różnią?

Służą one przede wszystkim do tego aby odkładać na emeryturę. Zarówno jedno i drugie można  założyć w różnych instytucjach finansowych aby swoje oszczędności lokować w fundusze, lokaty, akcje, obligacje, etc. Idea była taka aby poprzez stosowanie różnych zachęt podatkowych skłonić Polaków do oszczędzania na emeryturę długoterminowo.

Różnica pomiędzy nimi polega przede wszystkim na rodzaju zastosowanych preferencji podatkowych i wysokości limitów wpłaty.

IKE pozwala nam wpłacić rocznie około (na dzień dzisiejszy) 12 tysięcy złotych (co roku jest zwiększany). Korzyść podatkowa polega na tym, że nie płacimy podatku od zysków kapitałowych. W przyszłości zaś wypłacając pieniądze z IKE też nie zapłacimy podatku.

W przypadku IKZE jest inaczej. Wysokość kwoty wpłaconej na IKZE możemy odliczyć od podatku dochodowego już w reku w którym wpłaciliśmy. W przyszłości zaś wypłacając swoje oszczędności emerytalne będą one opodatkowane stawką 10%. To jest sposób na obniżenie części swoich podatków dziś i opodatkowanie swojego dochodu niższą stawką w przyszłości. Także na IKZE nie ma podatku od dochodów kapitałowych. Niestety limit wpłat jest niższy i na obecną chwilę wynosi około 4,8 tyś zł.Niestety po ostatnich zapowiedziach dotyczących reformy OFE należy się bacznie przyglądać poczynaniom rządzących względem kont IKE i IKZE. Zapowiedzi wicepremiera Morawieckiego wskazują, że są pomysły aby coś pozmieniać. Jeśli zmiany te miałyby sprowadzić się do tego, że wyciągnięcie pieniędzy (naszych prywatnych) wpłaconych na te konta byłoby utrudnione to należy rozważyć wycofanie się z tego interesu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.