środa, 29 sierpnia 2018

Jak ogarnąć swoją kasę?

Ogarnianie bałaganu z finansami po kilku tygodniach zaniedbywania czasem przypomina sprzątanie stajni Augiasza. Ważne aby do tematu podejść systematycznie. Spisywanie swoich przychodów i wydatków, czy to na kartce, w excelu czy za pomocą jednej z wielu dostępnych aplikacji mobilnych pozwala ogarnąć temat. Szczególnie staje się to istotne gdy may więcej niż jeden rachunek bankowy (co zalecam) i więcej niż jedną kartę. 

Warto także regularnie dokonywać przeglądu swoich finansów i weryfikować czy np. poziom naszych wydatków się nie zmienił. Po co? No choćby po to aby sprawdzić czy nie przepalamy oszczędności zamiast je budować. Może w ostatnich miesiącach "popłynęliśmy" albo odwrotnie przyoszczędziliśmy nieco i jest możliwość odłożenia "górki"

Warto przy tym ustalić sobie zasady spisywania wydatków tak aby nie okazało się, że liczenie i rachunki zajmują nam zbyt wiele czasu.

Jeżeli zestawimy nasze przychody z wydatkami i będziemy obserwować jak to się układa przez kolejne miesiące -  to powinniśmy zauważyć, czy przychody pokrywają nasze konieczne regularne miesięczne wydatki (opłaty, mieszkanie, średnie wydatki na żywność). Jeżeli tak nie jest  to mamy problem. 

Jeżeli zauważymy, że po stronie wydatków mamy przerośnięte niektóre pozycje, to warto się zastanowić jak je ograniczyć. Warto także planować niektóre wydatki z wyprzedzeniem i oszczędzać pod nie pewne kwoty. Takie zaskórniaki przydadzą się także w sytuacji losowej.

Celem jest takie układanie wydatków i przychodów aby być w stanie z miesiąca na miesiąc generować pewne nadwyżki finansowe. Jeśli jesteśmy w stanie co miesiąc odłożyć pewną (nawet niewielką kwotę) to jest dobrze.

Warto unikać zadłużania się. Czasem wystarczy poczekać trochę z zakupem i zaoszczędzić aby nie ponosić zbędnych kosztów obsługi pożyczki czy kredytu. Te potrafią być na prawdę bardzo ale to bardzo drogie, oprócz odsetek od kredytu płacimy też prowizje i dodatkowe opłaty, których nie będzie jeżeli zaoszczędzimy i kupimy potrzebną rzecz za gotówkę.

Tu wracamy do planowania i budżetowania, bo okazuje się, że wiele dużych wydatków można jednak z wyprzedzeniem zaplanować. Warto sobie postawić pytanie czy chcemy wydawać pieniądze na opłaty dla banków, czy za te same pieniądze potem sobie coś kupić.

poniedziałek, 6 sierpnia 2018

O oszczędzaniu

Mało ludzi oszczędza. Tak mówią w mediach, tak pokazują badania. Problem wynika trochę z tego, że mimo iż poziom życia wzrósł znacząco w ostatnich latach, to jednak bardzo spora liczba ludzi nie ma wystarczających rozporządzalnych dochodów aby odłożyć.

Jest to trochę przerażające bo nasz system emerytalny będzie bezlitosny kiedy ci ludzie zaczną przechodzić na emeryturę. Wizualizowaliśmy sobie siebie jako niemieckich emerytów gdzieś na ciepłej wyspie pod palmami, a okaże się, że będzie się nam żyło gorzej niż naszym obecnym dziadkom.

Nie o tym jednak chciałem tylko o troszkę innym aspekcie. Mianowicie odnoszę wrażenie, że jak już komuś się uda coś odłożyć to za wcześnie myśli o inwestowaniu. Ludzie mają odłożone trzy pensje i już "chcą to gdzieś zainwestować". pal licho, że nie mają o tym pojęcia i nie wiedzą o ryzyku itd. rzecz w tym, że ludzie chcą inwestować nie mając zbudowanej wystarczającej poduszki finansowej dla zabezpieczenia swoich podstawowych potrzeb.

Moja rada jest taka aby odłożone oszczędności w pierwszej kolejności przeznaczać na poduszkę finansową. Tak aby mieć te sześć miesięcy czy rok dochodów odłożone. Wtedy można się poczuć bezpieczniej i spokojnie myśleć o jakimś inwestowaniu nadwyżek, ale nie wcześniej.


środa, 1 sierpnia 2018

Lokaty bankowe - sierpień 2018

Dawno nie przeglądałem oferty lokat bankowych. Zobaczmy zatem co banki mają w ofercie.

Idea Bank promuje teraz Lokatę Happy na 3 miesiące na 4% - rzecz jasna dla nowych klientów. Nest bank ten sam poziom odsetkowy proponuje na lokatach na 3 i 6 miesięcy (też dla nowych).

Poziom 3,5% to Eurobank  na jeden miesiąc dla użytkowników aplikacji mobilnej na zachętę,  mBank na 3 miesiące dla nowych klientów, BGŻoptima - lokata bezkarna na 3 miesiące - też dla nowych.

Estoński inBank proponuje 3,15% na 36 miesięcy.

3,1% daje Idea Bank na lokacie na nowe środki na 6 miesięcy.

3% daje Idea Bank na 1 miesiąc na nowe środki, Lions bank na lokacie welcome na 1 miesiąc, Getin Bank na 2 miesiące na lokacie mobilnej, Idea Bank na 2 miesiące na lokacie Happy Pro i na 3 miesiące na lokacie na Nowe Środki. Do tego mamy Estoński inBank z lokatą na 24 miesiące na 3%.

Niżej nie patrzę. 
Generalnie moim zdaniem lokowanie na mniej niż 3% rocznie to jest strata pieniędzy, niestety często nie mamy alternatywy bo wszystkie możliwości skorzystania z promocji mamy wykorzystane, albo pula jest zbyt duża. Można jeszcze przerzucać między bankami "nowe środki".