poniedziałek, 30 października 2017

Lokaty bankowe w listopadzie 2017

Słyszałem, że podobno w temacie lokat bankowych "coś drgnęło", zaraz sprawdzimy te plotki. Zobaczymy czy oprocentowanie lokat w bankach zmieniło się cokolwiek w stosunku do tego, co mieliśmy w ofercie na przełomie września i października.

Biorąc pod uwagę lokaty promocyjne (czyli zwykle te dla nowych klientów, nowych środków, w pakiecie z kontem, etc) na pierwszych pozycjach nic się nie zmieniło. Dalej mamy Lokatę Happy na 4% na 2 miesiące w Idea Bank, a w  Nest Bank  lokatę na 4% na 3 lub 6 miesięcy dla nowych klientów otwierających konto.

Poziom 3,5% zajmują: Eurobank na 1 miesiąc na poziomie 3,5% dla tych którzy aktywują aplikację mobilną, mBank na 3,5% na okres 3 miesięcy dla nowych klientów, 3 miesięczny wariant Lokaty Happy w Idea Banku na 3,5% i BGŻoptima z 3,5% lokatą bezkarną na 3 miesiące (tu rzeczywiście coś drgnęło przy czym promocja dotyczy nowych klientów).

Na poziomie 3,15% jak poprzednio wcina się Inbank z lokatą na 36 miesięcy (bez gwarancji BFG ale jego estońskiego odpowiednika).

Jeżeli chodzi o lokaty bez promocji "na dłużej" to Idea Bank daje 2,75% na 36 miesięcy i 2,7% na 24 miesiące i na "lokacie stabilnej" na 36 miesięcy. Toyota bank też daje 2,7% na 36 miesięcy, zaś 2,55% na 24 miesiące. Długoterminowo Santander daje jeszcze 2,5% na 36miesięcy. 

Lokaty do 6 miesięcy bez promocji to max 3% w Idea Banku na lokacie "tylko teraz" na 1 lub 3 miesiące (ciekawe jak długo się ostanie), 2% w Plus Banku na 3 miesiące, 1,8% w Idea Banku na 6 miesięcy, 1,7% w Toyota Banku też na 6 miesięcy...

Reszty nie warto wspominać.

Na prawdę, jeżeli realnie mamy inflację to na takich lokatach tracimy, nie ma się co dziwić, że coraz więcej Polaków przerzuca oszczędności w nieruchomości...

środa, 18 października 2017

Kto ma w portfelu papierowe 10GBP niech szybko je wymieni

Z papierowymi pieniędzmi jest tak, że są nietrwałe. Ich ulotność przejawia się tym, że czasami bank centralny wymienia je na inne i ogłasza, że stara seria przestaje obowiązywać. W naszym przypadku mieliśmy kiedyś do czynienia z denominacją, za granicą takie procesy odbywają się nawet częściej. Kiedyś pisałem o tym na łamach bloga Przegląd Finansowy, gdzie zwracałem uwagę na to, żeby pilnować czy posiadana przez nas gotówka w zagranicznych banknotach nie ulegnie unieważnieniu. Miało to miejsce w związku z wymianą (wtedy) papierowych 20 funtówek. Aktualnie proces ten postępuje dalej i Bank of England wymienia papierowe 10 funtówki na nową wersję. Wiąże się to z tym, że od wiosny przyszłego roku stare 10 funtowe banknoty stracą swoją własność płatniczą i będzie można wymienić je tylko w siedzibie Banku Anglii.

Dlatego też jeżeli ktoś ma w portfelu taki banknot jak na obrazku poniżej, niech go czym prędzej wyda lub wymieni:


£10 front £10 back

Tak wygląda aktualnie wprowadzany nowy 10 funtowy banknot (plastikowy - na górze), porównany do starego (papierowy na dole):



Tutaj znajdziecie oficjalne informacje o wymianie.

Co ciekawe, wymiana pieniędzy odbywa się nie tylko w Wielkiej Brytanii.Także w Szwajcarii wchodzi w obieg nowa seria banknotów, która docelowo zastąpi starą. Jeśli ktoś ma w portfelu banknoty starej serii powinien zainteresować się ich wymianą.

piątek, 13 października 2017

Karty wielowalutowe - nowa karta od mBanku


Pisałem kiedyś o kartach wielowalutiwych. Pozwalają one osobom podróżującym za granicę na optymalizacje kosztów przez podpinanie (ręczne lub automatyczne) karty do rachunku w danej walucie.

Tym razem mBank dla swoich zamożniejszych klientów wymyślił jeszcze inny sposób. Otóż owa karta Visa Świat będzie działała w ten sposób, że nie będzie konieczności posiadania żadnego rachunku walutowego. Transakcje będą po prostu przeliczane bezpośrednio po kursie Visa, który jest podobno korzystniejszy.

Zastanawiam się, czy to faktycznie będzie takie korzystne i jeżeli tak, to dlaczego bankowi opłaca się zaoferować taką kartę jednym klientom a innym nie? Rezygnuje przecież w ten sposób ze swojej marży na tych klientach, którzy akurat częściej zapewne jeżdżą za granicę...


wtorek, 3 października 2017

Lokaty bankowe - październik 2017

Jak co miesiąc powracam do tematu lokat w bankach. Sprawdzam co się zmieniło i jakie opcje dają aktualne promocja "lokatowe".

Przechodząc do meritum. Idąc od najlepiej oprocentowanych promocyjnych lokat, na pierwszym miejscu nieodmiennie mamy Lokatę Happy na 4% na 2 miesiące w Idea Bank, zaś w  Nest Bank także lokatę na 4% na 3 lub 6 miesięcy dla klientów, którzy otworzą nowe konto osobiste.

Nadal na 1 miesiąc dla posiadaczy konta osobistego w Eurobanku mamy promocję na poziomie 3,5% dla tych którzy aktywują aplikację mobilną. Dla nowych klientów mBank proponuje zaś powitalną lokatę na 3,5% na okres 3 miesięcy. Mamy jeszcze 3 miesięczny wariant Lokaty Happy w Idea Banku na 3,5%.

Na poziomie 3,15% wcina się Inbank z lokatą na 36 miesięcy (bez gwarancji BFG ale jego estońskiego odpowiednika).

Następnie mamy 3% z lokatami na 1 miesiąc w Idea Banku i Lions Banku.

Na tym samym poziomie (3%) mamy jeszcze Getin Bank na 2 miesiące, Noble na 2 miesiące, Idea Bank w wariancie Happy PRO na 3 miesiące, BGŻOpima z lokatą bezkarną na 3 miesiące oraz Inbank na 24 miesiące.

Gdyby odfiltrować promocje i oferty wiązane to najwięcej dostaniemy na lokacie Tylko Teraz w Idea Banku na 1 miesiąc (2,85%) albo na 3 miesiące (2,75%)

Poziom 2,75% zajmuje jeszcze 3 letnia lokata w Idea Banku, a potem mamy 2,7% z lokatami 2 letnią w Idea Bank i trzyletnią w Toyota Banku.

Na krótki okres (do 6 miesięcy) bez haczyków i promocji, maksymalnie dostaniemy (poza wymienioną lokatą Tylko Teraz w Idea Banku), jeszcze od 2,25% do 2,05% też w Idea na lokatach od 5 do 1 miesiąca, a następnie 2% w Plus Banku.